• شنبه ۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1094-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

مدیرکل میراث فرهنگی کردستان:

نقوش صخره‌ای روستای ژیوار ثبت ملی می‌شوند

مدیرکل میراث فرهنگی استان کردستان با اعلام اهمیت ثبت ملی نقوش صخره‌ای روستای ژیوار از توابع منطقه هورامان، گفت: پرونده این آثار آماده شده است و به زودی مراحل ثبت ملی آن تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، سید محسن علوی در جلسه ارائه مطالعات نقوش صخره ای روستای ژیوار با اعلام اهمیت ثبت ملی نقوش صخره ای روستای ژیوار از توابع منطقه هورامان، گفت: خوشبختانه پرونده این آثار بسیار ارزشمند آماده است و به زودی مراحل ثبت ملی آن تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد.

وی افزود: نقوش صخره ای بخشی از هویت باستانی و تاریخی این مرز و بوم است لذا بر همه ما واجب است در حفظ و نگهداری این آثار تلاش کنیم.

در ادامه این جلسه سرپرست پروژه به نتایج نخستین فصل این مطالعات پرداخت و اظهار کرد: این مطالعات در شهریور و مهرماه 96 و در راستای مطالعات ثبت جهانی هورامان انجام پذیرفته است.

طاهر قسیمی با اشاره به اهمیت و حفظ این آثار، تاکید کرد: مجموعه نقوش صخره ای موجود در دربند ژیوار یکی از مهمترین محوطه های دارای آثار هنر صخره ای در ایران است.

وی ادامه داد: نقوش ژیوار در سه سبک یا سه دوره متفاوت ترسیم شده است، یک نوع از این سبک ها بسیار منحصر به فرد است و نقوش آن به وسیله هنرمند یا هنرمندانی مسلط در ادوار گذشته، چنان ماهرانه رسم شده، که هر بیننده ای را مبهوت می کند.

سرپرست پروژه مطالعات نقوش صخره ای ژیوار همچنین خاطرنشان کرد: تصاویری که در نقوش صخرهای ژیوار وجود دارد را می توان در دسته های انسانی، حیوانی، گیاهی، هندسی یا نمادین دسته بندی کرد که این موضوع بر اهمیت این آثار می افزاید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: