• سه شنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-3193-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

رئیس پارک علم و فناوری کردستان:


تسریع تولید، توسعه و اشتغال پایدار با وقف علم و فناوری دست‌یافتنی است

رئیس پارک علم و فناوری کردستان با اشاره به اینکه علم و فناوری نیاز امروز جامعه در تولید، توسعه و اشتغال پایدار است بر گسترش زیرساخت‌های تولید علم با بهره‌گیری از پتانسیل وقف تأکید کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسنا، منطقه کردستان «خالد سعیدی» امروز (سه‌شنبه، 30 آبان) در نشست نخبگان استان کردستان با اداره کل اوقاف و امور خیری استان «وقف» در حوزه علم و فناوری را نیاز امروز جامعه دانست و اظهار کرد: مشکل اصلی استان کردستان نبود زیر ساخت است و با استفاده از ظرفیت عظیم موقوفات امکان ایجاد زیر ساخت و به تبع آن به کارگیری فناوران و نوآوران برای ایجاد و توسعه اشتغال پایدار میسر می‌شود.
وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، سرمایه اجتماعی اصلی‌ترین ثروت محسوب می‌شود، افزود: بر این اساس باید راهکارهایی را برای مردمی کردن اقتصاد یافت تا از این رهگذر بتوان اعتماد و سرمایه اجتماعی را جلب کرد.
رئیس پارک علم و فناوری کردستان با تأکید بر لزوم همکاری و همفکری اداره کل اوقاف با نخبگان و اساتید دانشگاهی برای هدایت امر وقف به سمت علم و فناوری، تصریح کرد: در راستای تحقق این مهم باید برنامه مدونی را طراحی و اجرا کرد. 
وی در ادامه بر ضرورت برجسته کردن نقش وقف در زندگی روزمره مردم به ویژه در حوزه ایجاد اشتغال پایدار اشاره کرد و گفت: مردم باید لمس کنند که وقف در حوزه علم و فناوری بر زندگی آنها تأثیر مثبتی خواهد گذاشت و این وظیفه دانشگاهیان، محققان و پژوهشگران است که با ارائه تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی، واقفان را به این امر ترغیب کنند که وقف در این حوزه نتایج ملموس و تأثیرگذاری در زندگی اقشار مختلف جامعه از جمله تولید اشتغال خواهد گذاشت. 
سعیدی تلاش در راستای فرهنگ‌سازی ترویج وقف در حوزه علم و فناوری را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: این وظیفه اصلی ماست که بتوانیم مردم و واقفین را نسبت به ضرورت وقف در علم و فناوری آشنا کنیم.
وی یادآور شد: این امر از راه تولید محتواهای فرهنگی برای ترویج وقف در حوزه علم و فناوری ممکن است. 
گفتنی است، در این دیدار مهندس افضلی، مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری کردستان نیز با ارائه آماری از تعداد موارد موقوفی در ایران و مقایسه آن با کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا، پیشنهاد تأسیس دبیرخانه وقف علم و فناوری در یکی از مراکز پژوهشی و دانشگاهی برای تعیین راهبردهای وقف در حوزه علم و فناوری را ضروری دانست و گفت: در این دبیرخانه با همفکری دانشگاه، نهادهای پژوهشی و علمی می‌توان وقف در حوزه علم و فناوری را تئوریزه کرده و سپس گام‌های عملی برای بهره‌گیری از آن در جهت ایجاد اشتغال پایدار و دانش‌بنیان برداشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: