• سه شنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-3093-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی ایران:


گستره آزادسازی انرژی زلزله کرمانشاه 30 برابر زلزله بم بود

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی، با اشاره به بزرگی 7.3 ریشتری زلزله غرب کشور، گفت: این زلزله مسافتی بین 110 تا 120 کیلومتر از پوسته زمین را شکست داده که نشان دهنده 30 برابر بیشتر آزاد شدن انرژی نسبت به زلزله بم بود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسنا، منطقه کردستان، «مرتضی بسطامی» امروز (سه‌شنبه، 30 آبان) در سمینار «گزارش زلزله سرپل ذهاب و درس‌هایی برای ایمن‌سازی شهرها و روستاهای کردستان» که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، با بیان اینکه زلزله اخیر یکی از تأثیرگذارترین زلزله‌های رخ داده در کشور است، اظهار کرد: طی بررسی‌های صورت گرفته، مرکز زلزله روستای تازه‌آباد در شهرستان‌ ثلاث‌باباجانی بوده است.
وی با بیان استقرار 24 دستگاه لرزه‌نگاری در نقاط مختلف کرمانشاه، افزود: تلاش می‌شود تا به صورت دقیق و علمی گسل مسبب شناسایی و پس‌لرزه‌ها نیز ثبت شود.
استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی ایران با ذکر این نکته که بافت استان کرمانشاه به دلیل بازسازی های پس از جنگ تحمیلی یک بافت فرسوده نیست، تصریح کرد: نزدیک به 50 درصد از ساختمان‌های این استان، فلزی و بتنی است.
وی با اشاره به بروز روتین پس‌لرزه‌ها طی روزهای پس از زلزله اخیر، گفت: شش تیم تحقیقاتی در استان کرمانشاه مشغول بررسی وضعیت پراکندگی پس‌لرزه‌ها هستند تا بتوان مرکز دقیق زلزله را شناسایی کرد.
بسطامی با بیان تشریح مراکز آسیب‌پذیر شهر سنندج نسبت به زلزله، خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته این مناطق شناسایی شده‌اند و انتظار می رود که مسئولین شهرسازی تدابیر و پیشگیری‌های لازم را لحاظ کنند. 
استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی با اشاره به بزرگی 7.3 ریشتری زلزله غرب کشور، یادآور شد: این زلزله مسافتی بین 110 تا 120 کیلومتر از پوسته زمین را شکست داده که نشان دهنده 30 برابر بیشتر آزاد شدن انرژی نسبت به زلزله بم بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: