• سه شنبه ۳۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 968-997-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بانه عنوان کرد:

اختصاص 2 هکتار از اراضی کشاورزی بانه به کشت زعفران

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بانه گفت: دو هکتار از مزارع بخش‌های ننور و نمشیر جهت کاشت زعفران ایجاد و با نظارت کارشناسان این مدیریت، به بهره وری اولیه رسیده است.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، کریم شریفی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به وجود گونه های مختلف زعفران وحشی در شهرستان بانه، کشت این گیاه کاملاً سازگار با اقلیم منطقه است و به کشاورزان توصیه می کنیم در راستای تغییر الکوی کشت، با توسعه پرورش زعفران برای افزایش بهره وری زمین های خود گام بردارند.

وی افزود: زعفران یا طلای سرخ، گونه ای قانع در زمینه نیاز به آب به شمار می رود که در طول سال تنها دو یا سه بار در اوایل مهرماه به آبیاری نیاز دارد و در اواخر مهر و چند روز از آبان، طی سه مرحله برداشت می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بانه میزان بهره وری محصول زعفران را در سال اول را تا 500 گرم در هکتار، در سال دوم تا دو کیلوگرم، در سال سوم چهار تا شش کیلوگرم و از سال چهارم تا هفتم با کامل شدن برداشت اقتصادی آن، بین 8 تا 10 کیلوگرم بیان کرد .

شریفی مهم ترین مشکلات موجود در زمینه کشت زعفران در حال حاضر را تامین پیاز زعفران و تأمین آب (در پاییز و اوج کم آبی منطقه) ذکر کرد و یادآور شد: پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره برای تأمین و انتقال آب، برق رسانی چاه های آب و مکانیزاسیون کشت پیاز زعفران، از جمله حمایت های دولت در این زمینه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: