• یکشنبه ۲۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-11990-5
  • خبرنگار : 68017
  • منبع خبر : گزارش

/زندگی به سبک شهدا/

شهید ملا حیدر فهیم

شهید ملا حیدر فهیم فرزند ملا نظام الدین در یکم اسفند ماه 1281 در روستای آویهنگ منطقه ژاوردود به دنیا آمد و در 8آبان ماه سال 1362 در شهرستان مریوان منطقه سارال، روستای گریجه به شهادت رسید.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، ملا حیدر فهیم در سن نوجوانی از محضر پدرش ملا نظام الدین و سایر روحانیون بهره‌های علمی فراوان برد و برای تکمیل سطح علمی خود به مناطق مختلف کردستان هجرت کرد و در محضر استادانی چون‌ ملا عبدالله کانی اردبیل، ملا عبدالله مهابادی، ملا عبدالعظیم مجتهد و ملا حبیب روحانی کاشتری مدرس مبارز دوره رضا خان علوم دینی را فرا گرفت و به درجه افتا رسید.

 اجازه‌نامه فقه و اصول وی که توسط عالم متبحر زمان مرحوم ملا حبیب الله روحانی صادر شد در سال 1313 به تأیید وزارت معارف و اوقاف آن زمان رسید.

ماموستا فهیم از سال 1313 تا دو هفته قبل از شهادتش در سال 62 به مدت تقریبی 50 سال به تدریس علوم دینی و امامت جمعه و جماعات و پاسخگویی به شبهات علمی طلاب وسوالات شرعی مردم منطقه اشتغال داشت.

 وی فردی بسیار متواضع و فروتن بود و در ایمان و تواضع و حسن خلق زبانزد خاص و عام بود.

 نگاهی به مبارزات شهید

 در سال 1341 به بعد که برنامه‌های دیکته شده آمریکا از طرف شاه مطرح شد با آن  مخالفت کرده و انقلاب سفید را «انقلاب سیاه» نامید.

وی در دوران حاکمیت گروهک‌های مزدور بیگانه نیز در خطبه‌های نمازجمعه به افشاگری ماهیت الحادی معاندان می‌پرداخت به همین جهت و به دلیل پافشاری او بر مواضع برحق خود ضد انقلاب در چند نوبت وی را به اسارت بردند ولی هربار با آمدن مردم به صحنه مجبور به رهایی او می‌شدند.

جلوه‌ای از روحیه مبارزاتی آن شهید بزرگ در نامه‌اش به امام جمعه سابق سنندج در تاریخ نهم شهریور ماه 1362 یعنی تقریباً دو ماه قبل از شهادتش متجلی شده است.

شهید فهیم از ابتدای تشکیل مرکز بزرگ اسلامی، به دعوت عام حضرت امام خمینی(ره) لبیگ گفته به این نهاد انقلابی پیوست و با شورای روحانیت به همکاری پرداخت.

آن شهید سعید در هنگام ورود رزمندگان اسلام به منطقه آویهنگ پیشاپیش مردم مسلمان این روستا به استقبال آنان شتافت و در پاکسازی روستاها با قوای اسلام همکاری کرد.

آن مجاهد نستوه فرماندهی 100 نیروی مردمی را در برقراری امنیت منطقه به عهده داشت و به فرمان و فتوای او همه مردم بسیج شدند.

 نحوه اسارت و شهادت

 کوردلان کومله در تاریخ بیست و چهارم مهر 1324 مصادف با شب عاشورای حسینی به خانه شهید یورش برده و او را به همراه عده‌ای از پیشمرگان بسیجی بومی اسیر کردند و پس از چند روز شکنجه طاقت فرسا این روحانی نستوه و سازش ناپذیر را به شهادت رساندند.

در طول مدت 13 روز اسارت شهید فهیم، مردم آویهنگ برای آزادی این روحانی خدوم و انقلابی بسیار تلاش کردند.

درنهایت گروهک کومله برای آزادی وی مبلغ دو میلیون ریال تعیین کرد اما ملاحیدر به مردم پیام داد که «عمر من رو به پایان است و راضی نیستم مردم مستضعف پولی برای آزادیم بدهند».

با وجود این درخواست مردم محروم آویهنگ و روستاهای اطراف به تهیه پول پرداختند اما ضدانقلاب با وجود دریافت وجه مطالبه شده در تاریخ هشتم آبان سال 1362 ملا حیدر فهیم 81 ساله را در منطقه سارال روستای گریجه اعدام کرده و بدن آغشته به خون شهید را به مردم تحویل دادند.

پیکر خونین این مجاهد خستگی‌ناپذیر با حضور پرشور مردم در سنندج تشییع و در قطعه‌ شهدای بهشت محمدی به خاک سپرده شد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: