• یکشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 968-2892-5
  • خبرنگار : 68002
  • منبع خبر : گزارش

در ادامه سلسله میزگردهای ایسنا بررسی شد؛

تبیین اهمیت پدافند غیرعامل و ضرورت فرهنگ‌سازی آن در جامعه

نشست تخصصی پدافند غیرعامل با حضور مدیرکل پدافند استانداری کردستان، مدیرعامل شرکت نیرو و توزیع برق استان، مرکز آپا دانشگاه کردستان و رییس جهاددانشگاهی واحد استان در دفتر خبرگزاری ایسنا برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، رضایی، در این نشست با بیان اینکه از ششم تا 12 آبان ماه هر سال به عنوان هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است، اظهار کرد: برنامه‌های متنوعی برای این هفته در استان تدارک دیده شده که برگزاری رزمایش و همایش، بازدید از مراکز ثقل شهری، حضور در مدارس و ارائه آموزش‌های لازم برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با مقوله پدافند غیرعامل، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و همچنین سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مسئولان این حوزه از جمله مهمترین برنامه های این هفته است.

وی هدف از برگزاری این برنامه‌ها را اطلاع رسانی و آگاه سازی و همچنین بررسی میزان آمادگی دستگاه‌ها و هماهنگی آنها در مواقع بحران احتمالی عنوان کرد و افزود: از صفر تا صد آگاه سازی عمومی و اطلاع‌رسانی به مردم در این راستا، مربوط به اداره کل پدافند غیرعامل استان بوده و بر این مبنا جوامع هدف و کانال‌های ارتباطی توسط اداره کل پدافند غیرعامل مشخص شده است. 

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان اعلام کرد: در کشور ایران برای صیانت از منابع موجود در مقابل تهدیدات دشمنان سال 82 به دستور مقام معظم رهبری سازمان پدافند غیرعامل با رویکرد صلح آمیز و اقدام غیرمسلحانه ایجاد شد.

وی یکی از اهداف پدافند غیرعامل را افزایش بازدارندگی در برابر دشمن خواند و عنوان کرد: پدافند غیرعامل یعنی مصونیت سازی و هدف از آن کاهش آسیب ها و افزایش بازدارندگی ها در مقابل تهدیدها است.

رضایی بیان کرد: برای انجام اقدامات در بخش پدافند غیرعامل باید بتوانیم در بخش تهدیدات سایبری، زیستی، کالبدی و مردم محور ورود پیدا کنیم.

وی منابع و دارایی، تهدیدات و میزان توانایی در مقابل تهدیدات و مصون‌سازی منابع را سه ضلع پدافند غیرعامل عنوان کرد و افزود: باید شیوه‌های مقابله با انواع تهدیدات به روز بوده و توانایی مقابله با تهدید دشمن را داشته باشد.

وی با تقسیم بندی تهدیدات به دو نوع طبیعی و عمدی، افزود: تهدیدات طبیعی را حوزه مدیریت بحران ساماندهی و رسیدگی می‌کند اما تهدیدات انسان ساخت و عمدی در حوزه پدافند غیرعامل قرار دارند.

مدیرکل پدافند غیرعامل کردستان با بیان اینکه تهدیدات امروزی به واسطه انسان ساز بودنشان بسیار هوشمند و به روز شده‌اند، عنوان کرد: در حدود 20 سال گذشته تهدیدات سایبری وجود نداشت اما امروزه بسیار زیاد شده و شیوه های شناسایی جدیدی می طلبد.

وی ادامه داد: کردستان یک استان مرزی است و تهدیدات خاص و متناسب با وضعیت مرزی بودن خود را دارد که با سایر استان‌های کشور متفاوت است؛ لذا متناسب با این وضعیت، تهدیدات شناسایی و برای آنها برنامه ریزی می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه تعریفی از پدافند غیرعامل به لحاظ ساختاری که شامل تمام اقدامات غیر مسلحانه می‌شود و با چند هدف صورت می‌گیرد پرداخت و افزود: اولین هدف پدافند غیر‌عامل عمل "بازدارندگی" است و اگر امکان این مهم وجود نداشت باید کمترین حد آسیب پذیری را داشته باشیم.

رضایی، تداوم فعالیت‌های ضروری در مواقع بحران را نیز از دیگر اهداف پدافند غیرعامل دانست و بیان کرد: در نهایت همه این اهداف باید به ارتقا پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران منجر شود.

بحث پدافند غیرعامل باید در مراکز ثقل شهری بیشتر لحاظ شود

وی در رابطه با میزان آمادگی مراکز ثقل شهری برای اجرایی کردن اهداف پدافند غیرعامل در سطح استان گفت: مراکز ثقل سطح استان توسط کارگروه دفاعی و امنیتی مورد بازدید قرار گرفته و نقاط ضعف و قوت مراکز با اهمیت شناسایی شده است که باید برای ساماندهی آنها قدم‌هایی اساسی برداشته شود.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان کردستان، افزود: میزان آمادگی برخی مراکز و ارگان‌های استان مناسب بوده و تمامی مباحث پیش‌بینی شده در مواقع بحران در نظر گرفته شده است، اما در بعضی مراکز دیگر،اجرایی کردن اهداف پدافند غیرعامل مستلزم اعتبارات بیشتری بوده و ما نیز درصدد رفع همه این نواقص هستیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات شهر سنندج این است که در مواقع بحران، تخلیه اضطراری با مشکل مواجه می‌شود افزود: سنندج دارای سه مسیر خروجی است، اما با توجه به بافت مرکزی این شهر، این مسئله که آیا می توان در مواقع بحران خروج را با موفقیت انجام دهیم، مطرح می‌شود که باید بررسی این مهم در دستور کار شورا قرار گیرد.

طرح جامع مطالعاتی پدافند غیرعامل در کردستان تدوین می‌شود

وی اظهار کرد: در حوزه پدافند غیرعامل طرح جامع مطالعاتی نداریم و این یکی از مباحث مهمی است که باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

رضایی بیان کرد: تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل استان از برنامه‌های راهبردی این اداره کل در سال جاری است و مورد تایید شورای پدافند و شورای برنامه‌ریزی استان نیز قرار گرفته و مصوب شده که 50 درصد اعتبارات آن را استان و 50 درصد دیگر را پدافند تامین کند.

وی افزود: تاکنون برای تدوین این طرح شرکت‌های مشاور وابسته به دانشگاه‌های استان کردستان اعلام آمادگی کرده‌اند و در اولین فرصت تدوین آن با محوریت بخش‌های زیستی، سایبری، مردم محوری و کالبدی مناطق حیاتی، حساس و قابل حفاظت استان انجام می‌شود .

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان ادامه داد: از دیگر برنامه‌های مکمل این طرح انعقاد تفاهم نامه‌ها با دانشگاه‌ها و مراکز علمی است تا بتوان با استفاده از توان علمی راهکارها و اسناد پدافندی را به صروت بومی بکاربست .

اجرای قوانین پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها و سازمان نظام مهندسی مستلزم الزامات اجرایی است

چیا سهراب نژاد رییس جهاددانشگاهی کردستان و عضو شورای پدافند استان نیز در ادامه این نشست گفت: متأسفانه در حال حاضر تمامی مقررات ملی سازمان در دانشگاه‌ها و در رشته‌های عمران به جز پدافند غیرعامل خوانده می شود.

وی افزود: مدرسان ما نیز چندان تسلطی به موضوع نداشته و اهمیت آن را به خوبی درک نکرده‌اند، لذا خیلی کم به تفهیم این مبحث در کلاس‌های درس می‌پردازند.

عضو شورای پدافند استان تاکید کرد: اجرای قوانین پدافند غیرعامل در بحث دانشگاهی و همچنین سازمان نظام مهندسی نیز مستلزم الزامات اجرایی است که باید این مهم با اهمیت بیشتری مطرح و پیگیری شود.

مسئول مرکز آپا دانشگاه کردستان در ادامه این نشست گفت: در حال حاضر بعد کوچکی به نام "فضای سایبری" به زندگی ما افزوده شده که به موازات تسهیلاتی که برای ما ایجاد می‌کند، آسیب‌هایی را هم به وجود می‌آورد و ما را دچار تلفات خواهد کرد.

وی با تاکید بر اهمیت آسیب‌شناسی فضای سایبری عنوان کرد: آسیب‌پذیری فضای سایبری به طور تکنیکال از سه عامل، نشات می‌گیرد که "روش" یا "پروتکل" عامل اول در این راستا می‌باشد. به این شرح که پروتکل در زمان طراحی، دچار آسیب‌پذیری شده است و  آسیب‌پذیری شبکه وای فای مثال بارز این بخش است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: "پیاده سازی پروتکل"، به این معنا که پروتکل خود دچار مشکل بوده و به خوبی انجام نگرفته است دومین عامل منشأ آسیب پذیری فضای سایبری است و عامل سوم، به استفاده کننده از تجهیزات برمی‌گردد که پیکربندی خوبی نداشته است.

وی تصریح کرد: اما این مشکلات فنی در صحنه کاربرد برای ما اتفاقاتی را رقم خواهد زد که افشای اطلاعات، جعل اطلاعات و منع سرویس از جمله این اختلالات و اتفاقات است.

فتحی عنوان کرد: نمونه‌های خیلی زیادی وجود دارد که روز به روز در فضای مجازی جابه جا شده و ما را دچار اختلال می‌کنند که از جمله می‌توان به دو نوع باج افزار اشاره کرده که اخیراً به فضای سایبر کشور هم نفوذ کرده و البته در مکان‌هایی از جمله بیمارستان‌ها قربانی گرفته اند.

وی افزود: پیش‌بینی به وقوع پیوستن چنین اتفاقاتی در آینده نیز وجود دارد اما نحوه برخورد و مدیریت ما در این راستا بسیار مهم است.

این استاد دانشگاه با ارائه راهکارهایی در این زمینه عنوان کرد: حفاظت فیزیکی از منابع، شبکه‌ها و سرویس‌ها که در حوزه سایبری به حفاظت از زیرساخت‌ها بر می‌گردد از جمله راهکارهای مقابله با اختلالات فضای سایبری است.

وی حفاظت از تجهیزات و نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردهای تحت وب را از دیگر راهکارهای مهم در این زمینه اعلام کرد و افزود: حفاظت از منابع انسانی از مهمترین و حیاتی‌ترین راهکارهای مقابله با اختلالات فضای سایبری است چرا که یک نیروی فنی ماهر بزرگترین ثروت در هر حوزه و سازمان است.

فتحی با بیان اینکه این راهبردها، روش‌هایی برای اجرایی شدن دارد، افزود: "استفاده از پروتکل‌های امن" که با این روش می‌توان بسیاری از پروتکل‌های نوشته شده را که بعدها به مرور دچار آسیب پذیری می‌شوند رمز نگاری کرد، از جمله روش‌های اجرایی کردن راهبردهای مذکور است.

مسئول مرکز آپا دانشگاه کردستان، وی "پشتیبان گیری" و "استفاده از آنتی ویروس‌های به روز شده روی سیستم‌ها" را از دیگر روش‌های مهم اجرایی کردن راهبردهای مقابله با اتفاقات فضای سایبری عنوان کرد.

مسئول مرکز آپا دانشگاه کردستان، بیان کرد: "تست نفوذ" از جمله راهکارهایی است که در حوزه سایبری در مرکز آپا دانشگاه کردستان انجام می‌گیرد، به این صورت که هر ارگان یا سازمانی که تمایل به امنیتی کردن شبکه داخلی و داده‌های خود داشته باشد، می تواند به این مرکز مراجعه کند.

وی خاطرنشان کرد: شناسایی ‌آسیب‌هایی که در شبکه اختلال ایجاد می‌کنند و همچنین تازه سازی نرم‌افزارهای سیستم های عامل در سطح شبکه از فعالیت های مهم این مرکز است.

تدریس پدافند غیرعامل در دانشگاهها ضروری است

فتحی، در رابطه با ضرورت ورود دانشگاه ها به حوزه پدافند غیرعامل گفت: در حوزه پدافند، به دلیل تنوع و تکثری که در مشکلات و آسیب پذیری‌ها و نحوه بهره‌برداری از آنها وجود دارد با پویایی زیادی مواجه هستیم و بر همین اساس ممکن است تکنیک‌های ما در راستای زمان دچار تغییر شوند.

وی تصریح کرد: دلیل این امر دست ساز بودن آسیب پذیری ها و مشکلات است، لذا مستلزم طرح‌های دفاعی با پویایی بالا و به روز بودن است.

مسئول مرکز آپا دانشگاه کردستان عنوان کرد: متأسفانه ما در حال حاضر نمی توانیم این نیازمندی را برطرف و فراهم کنیم، چرا که ساختار دانشگاه‌های ما سنتی بوده و محتویات آموزشی ما مطابق با نیازهای روز نیست.

وی خاطرنشان کرد: این امر باید با همکاری سازمان پدافند و دانشگاه‌های کشور مورد بررسی قرار گیرد و دانشگاه‌ها این اجازه را داشته باشند که خود به تهیه سرفصل در این راستا بپردازند و در لابه لای پروسه‌های سازمانی گیر نکند.

نجفیان مدیرعامل شرکت نیرو و توزیع برق استان کردستان نیز در ادامه این نشست، با اشاره به اینکه در حوزه پدافند 11 کارگروه و گروه تعریف شده که یکی از آنها کارگروه انرژی و آب است گفت: این کارگروه  شامل شرکت‌های خدمات رسان در حوزه آب و انرژی است.

وی افزود: وظیفه این کارگروه در درجه اول شناسایی منابع تأمین انرژی در سطح استان و منابع آبی و سوخت است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان بیان کرد: مصونیت سازی استفاده کنندگان از این منابع از دیگر وظایف اصلی این کارگروه در مقابل تهدیدات احتمالی است.

وی با اشاره به اینکه این تهدیدات می تواند انسان ساز و یا طبیعی باشد گفت: اگر تهدیدات طبیعی باشد وارد شرایط بحران خواهیم شد، لذا وظیفه پدافند غیرعامل جلوگیری از به وجود آمدن شرایط بحران و نحوه رهایی یافتن از این شرایط  و تمهیدات لازم برای بازگشت به وضعیت نرمال در کمترین زمان است.

نجفیان در ادامه سخنان خود به اهمیت مبحث انرژی در زندگی امروزه اشاره و عنوان کرد: حتی فضای سایبری به عنوان بخشی مهم از زندگی امروز به یک منبع انرژی نیاز دارد، حتی در عملیات نظامی اولین چیزی که دشمن به دنبالش است منهدم کردن فیزیکی و سایبری تأسیسات و منابع تأمین انرژی و نیرو است، بنابراین حساسیت خاصی در این رابطه وجود دارد.

وی عنوان کرد: شناسایی، ارزیابی و بازدید منابع انرژی، شناسایی موقعیت و تهدیدات احتمالی این منابع، تشکیل شناسنامه برای آن‌ها و طبقه‌بندی مصرف کنند‌گان این منابع از مهمترین فعالیت‌های صورت گرفته توسط کارگروه انرژی استان کردستان است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، گفت: یکی از مهم ترین مباحث در پدافند غیرعامل طبقه بندی کردن مصرف کنندگان منابع است که در چهار دسته مصرف کنندگان حیاتی، حساس، مهم و ضروری طبقه بندی می شوند که با توجه به منابع استان، مصرف کنند‌گان حیاتی در کردستان وجود ندارد، اما سایر حوزه ها مصرف کننده دارد.

وی با تاکید بر اینکه همه دستگاه های مربوطه باید به فراخور خود از منابع تأمین انرژی در سطح استان حفاظت کنند گفت: هدف ما این است که بتوانیم این منابع را پراکنده کنیم به طوریکه فقط مختص به یک نقطه و مرکزیت خاص نباشد و در مواقع بحران کل استان دچار بحران نشود که تنها راه تحقق این مهم، استفاده از قانون پراکندگی است.

وی تصریح کرد: در این راستا تمهیدات و برنامه هایی وجود دارد، از جمله اینکه در حوزه برق که توسط دولت به تمام دستگاه های اجرایی بخشنامه شده که از منابع تولید پراکنده و یا منابع تولید انرژی بادی و خورشیدی استفاده کنند به طوریکه در شرایط بحران تمامی ادارت باید خود را به انرژی‌های تجدید‌پذیر تجهیز کنند.

نجفیان بیان کرد: "اصل پراکندگی" مبحثی مهم در حوزه انرژی است که اجرایی کردن آن مستلزم فرهنگ‌سازی بین مشترکین به ویژه مصرف کنندگان حساس می باشد.

وی خاطرنشان کرد: تمام دستگاه های کارگروه انرژی با توجه به قوانین جدید و طرح پیوست پدافند، باید منابعی را خلق کرده که در شرایط بحران نیازها را تأمین کند و امید است بتوانیم که این مهم را به مرحله اجرا در آورده و در حد شعار باقی نماند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: