• شنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-6290-5
  • خبرنگار : 68013
  • منبع خبر : گزارش

/گزارش/

همه در برابر افزایش اعتیاد مسئولیم...

موادمخدر، پدیده‌ای که طی سالیان اخیر مصرف آن رو به افزایش نهاده است امروزه اکثر کشورها و جوامع انسانی را درگیر خود کرده و هر بخش از جامعه نیز در جایگاه خود نسبت به این پدیده باید احساس مسئولیت کند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان؛ پدر، مادر و در یک نگاه کلی اولین کانونی که در برابر اعتیاد فرزندان خود مسئول هستند، خانواده است؛ وقتی والدینی متوجه رفتارهای غیرعادی فرزندان خود می‌شوند، وقتی فرزندشان با دوستان ناباب رفت و آمد می‌کند، وقتی همیشه در جمع خانواده غایب است و ...، نباید نسبت به این مسایل بی تفاوت باشند.

هرچند متاسفانه در برخی از خانواده‌ها هم اعتیاد خود والدین عاملی برای ورود فرزندان به این ورطه شده است، اما در دنیای کنونی که دسترسی افراد به هرچیزی راحت و آسان شده است و فرزندان دور از چشم خانواده‌ها و گاهی اوقات از سر کنجکاوی به سمت تجربه حداقل یکبار موادمخدر می‌روند، اهمیت کار دیگر ارگان‌ها هم نمایان می‌شود.

در وهله دوم دانش آموزی که در محیط آموزشی خود آگاهی‌های لازم و هشدارهای جدی را در مورد اثرات سوء مصرف مواد مخدر نبیند، کم کم که بزرگتر می‌شود ناشناخته بودن مواد شاید انگیزه‌ای برای حداقل یکبار استعمال مواد در او ایجاد کند و با این دیدگاه غلط که با مصرف یکی دو بار مواد، انسان معتاد نمی‌شود در نهایت خود را در منجلاب اعتیاد ببیند.

آلوده بودن برخی نقاط و محلات به وجود معتادان و خرده فروشان، عرضه آسان موادمخدر در برخی مکان‌های عمومی و فضای شهری، عدم برخورد جدی ارگان‌های مسئول در امر مبارزه با موادمخدر، وجود باورهای غلط در جامعه، کم کاری صداو سیما و رسانه‌ها در آگاهی بخشی به جامعه نیز از دیگر مواردی است که اهمیت کار هریک از بخش‌های جامعه را نمایان می‌کند.

از سوی دیگر قضیه هم متاسفانه نزدیکی ایران با کشور افعانستان، کشوری که بزرگترین تولیدکننده موادمخدر در جهان است و ورود غیرقانونی آن به ایران؛ به نظر می‌رسد تا زمانی که ورود موامخدر به کشور وجود داشته باشد نمی‌توان انتظار ریشه کنی این بلای خانمانسوز را داشت.

اعتیاد 21 هزار کردستانی به موادمخدر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان در این باره اظهار کرد هم اکنون آمار جدیدی از میزان مبتلایان به موادمخدر در استان وجود ندارد اما براساس آخرین آمار شیوع شناسی، در استان کردستان ۲۰ الی ۲۱ هزار نفر معتاد وجود دارد که حدود 9 هزار نفر از آنها در شهر سنندج زندگی می‌کنند.

سلیم کریمی با اشاره به فعالیت 14 کمپ ترک اعتیاد در استان کردستان، ذکر کرد: میانگین شیوع اعتیاد در میان بانوان در کشور حدود 10 درصد است اما این میزان در استان کردستان حدود 4 الی 6 درصد است که متاسفانه اکثر آنها هم غیربومی هستند.

وی ادامه داد: همچنین هشت هزار و 500 نفر در استان تحت درمان متادون و سایر درمان‌های دارویی هستند که موجب کاهش آسیب در حوزه اعتیاد شده، گرچه هنوز اعتیاد یکی از دلایل اصلی طلاق و بزهکاری است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان با عنوان اینکه سال گذشته 150 شغل دائم و موقت برای بهبودیافتگان استان ايجاد شده است، گفت: کمیته امداد، بهزیستی، فنی و حرفه‌ای و دیگر نهادها، حمایت‌های خاصی از این افراد کرده‌اند اما مسئله اشتغال برای بهبود یافتگان هنوز یک بحث جدی است و می‌تواند از بازگشت آنها به اعتیاد جلوگیری کند.

همه در زمینه مبارزه با مواد مخدر باید کار کنند

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ستاد مبارزه با موادمخدر در چند سال اخیر رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر را در پیش گرفته است، تصریح کرد: لازم است همه در این زمینه کار کنند و اگر هرکسی در خانواده و محل کار خود با این پدیده مقابله کند کل جامعه و کشور پاک می‌شود .

کریمی همچنین خواستار حمایت خیران از امر پیشگیری و مبارزه با موادمخدر شد و افزود: نیاز هست که خیران هم در این زمینه کار کنند، هرچند خیران معنوی زیادی در این زمینه کار می‌کنند اما نیاز به خیران مادی هم داریم.

وی در پایان با اشاره به فعالیت خوب سمن‌های استان کردستان در زمینه مبارزه با موادمخدر، گفت: امسال در در هفته مبارزه با مواد مخدر در استان کردستان بالغ بر یک هزار برنامه پیش بینی و اجرا شده است.

افزایش 130 درصدی کشفیات مواد مخدر در کردستان

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کردستان هم از افزایش 130 درصدی کشفیات مواد مخدر در استان طی سه ماهه نخست سال جاری خبر داد.

عباس نظری افزود: همچنین در مدت مذکور 900 قاچاقچی، توزیع کننده و خرده فروش مواد مخدر در استان دستگیر شده‌اند و در سال گذشته هم سه هزار و 466 نفر در این زمینه دستگیر شدند.

وی بیان کرد: ما فقط به ماموریت‌های داخل استان اکتفا نکرده‌ و در اکثر ماموریت‌های نیروی انتظامی در استان‌های اصفهان، لرستان، کرمانشاه و همدان هم همکاری کرده‌ایم.

"تریاک" بیشترین میزان مصرف موادمخدر را در کردستان دارد

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کردستان عنوان کرد: استان کردستان در بحث کشفیات مواد مخدر صنعتی در رده‌های آخر کشوری بوده و بیشترین کشفیات ما تریاک و موادمخدر سنتی است.

وی با اشاره به وجود بیش از 400 معتاد متجاهر در استان، گفت: در گذشته معتادان مجرم شناخته می‌شدند اما هم اکنون به عنوان بیمار از آنها نام برده می‌شود و همین مسئله کار ما را دشوار کرده است؛ به این دلیل که برخی معتادان متجاهر تحت درمان، عده‌ای عضو انجمن و ... هستند و این مسئله در ماموریت ما باعث ایجاد مشکلاتی شده است.

نظری با اشاره به فعالیت کمپ‌ نگهداری معتادان متجاهر در استان، بیان کرد: در پایان سال 95 ظرفیت کمپ را که 60 نفر بود به 110 نفر رساندیم اما با توجه به تعداد معتادان متجاهر در استان، این تعداد جوابگو نیست.

در ادامه به برخی از پیامدهای موادمخدر و روانگردان‌ها که شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر در اختیار ما قرار داده، اشاره شده است.

نیم نگاهی به پیامدهای موادمخدر و روان‌گردان‌ها

از لحاظ بهداشتی مصرف مواد و عوارض آن به عنوان يكی از چهار عامل مرگ کشور (در كنار تصادفات رانندگی، سکته‌های قلبی، سوختگی‌ها) محسوب شده و بطور میانگین در سال‌های اخیر روزانه حداقل 10 نفر بعلت ناخالصی‌های موجود در مواد و مصرف بيش از حد، جان خود را از دست داده و هزینه‌های پزشکی زیادی را نیز بر جامعه تحمیل کرده است.

از لحاظ اقتصادی سالیانه هزاران میلیارد تومان هزینه و خسارت (بدون محاسبه خسارت‌های معنوی) برای امر مبارزه با موادمخدر بر اقتصاد کشورمان تحمیل می‌شود. ضمن اینکه با ایجاد اختلال در سیستم اقتصادی کشور و درگیر شدن سرمایه‌های داخلی در معاملات غیرقانونی ناشی از خرید و فروش مواد، سبب بروز مشکلات دیگری بر جامعه شده است. در همین راستا روزانه تعداد قابل توجهی از منابع انسانی کشور شامل افراد بی سواد تا تحصیل کرده، بیکار تا مهندس، مجرد تا متأهل، شهری و روستایی، 10 ساله تا 100 ساله، مذکر و مونث، افراد فاقد سابقه تا بزهکاران حرفه‌ای، به علت ورود به جرگه موادمخدر، دستگیر می‌شوند.

از لحاظ اجتماعی به واسطه ارتباط مستقیم بین استفاده از موادمخدر و توسعه جرائم، شاهد افزایش آمار زندانیان ورودی به زندان‌ها طی ربع قرن اخیر بوده‌ایم، به طوری که جرائمی همچون شرارت، سرقت و اعمال منافی عفت بعضاً با درصدهای رشد مواجه بوده است، ضمن آنكه اعتیاد سبب افزايش طلاق - همسر آزاری - كودک آزاری - قتل عمد - خشونت و نزاع – جرائم مالی و ... هم شده است.

از لحاظ فرهنگی نیز متأسفانه مصرف مواد در جامعه برای افراد در معرض خطر که فاقد هرگونه حمایت‌های اجتماعی، عاطفی، مهارت‌های مقابله‌ای، و باورها و نگرش‌های مذهبی و ... هستند، به عنوان یک هنجار مثبت ذهنی و جزئی از سبک زندگی برای کسب لذت و گذراندن اوقات فراغت و تفريح - دوری از استرس، اضطراب و ناامیدی تلقی شده است.

شاخص‌های مختلف ذکر شده بیانگر تهاجم وسیع و همه جانبه و حکایت از هوشمندی و فعالیت شبانه‌روزی سیستم موادمخدر دارد که تلاش می‌کند با نفوذ از درب منازل، درب خوابگاه‌ها و مراکز دانشگاهی، درب مدارس و محیط‌های کاری اعم از صنعتی، کارخانجات و ...، به سوی تک تک افراد جامعه رفته تا بدين ترتيب موجبات از بین رفتن انسان‌های سالم فراهم شود.

اما همگان در راستای امر خطیر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر مسئول هستیم؛ نخبگان، روحانیون، هنرمندان، ورزشکاران، مسئولان، سازمان‌های مردم نهاد، فرهنگیان، خبرنگاران و همه و همه در جایگاهی که هستند اگر در این راستا فعالیت کنند قطعا شاهد کاهش این بلای خانمان سوز خواهیم بود.

گزارش از ویدا باغبانی، خبرنگار ایسنا کردستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: