• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 961-3697-5
  • خبرنگار : 68017
  • منبع خبر : گزارش

/وقتی مسئولان شهری از پاسخگویی طفره می‌روند/

وضعیت مبهم زباله‌های شهر مریوان!

از چند ماه پیش وضعیت نابسامان زباله شهر مریوان باعث ایجاد مشکلاتی شده که نارضایتی شهروندان این شهرستان را هم در پی داشته است.

امروزه به لطف پیشرفت‌های گوناگون علمی در بسیاری از کشورها زباله و پسماند نه تنها تهدیدی برای شهروندان نیست بلکه توانسته‌اند با مدیریت صحیح در برخی از کشورها بیشتر از 70 درصد زباله‌ها را بازیافت کنند و امروزه در کشور ما و به ویژه استان کردستان مسئله بازیافت زباله مورد توجه قرار گرفته است و طرح تفکیک انجام می‌شود.

در این راستا کارخانه‌های بازیافت در سطح استان فعال هستند اما این امر در شهر مریوان نتوانسته که آنچنان که شایسته و بایسته است در این روند فعالیت شود که می‌تواند دلایل بسیاری همچون نبود مدیریت صحیح در این امر و نبود مکان‌های دپو و دفع زباله را در برداشته باشد.

اوایل شهریور ماه سال گذشته جمعی از مردم روستا عصرآباد مریوان در اعتراض به محل زباله این شهرستان در نزدیکی روستا به انباشت زباله‌ها اعتراض کردند و مسئولان وقت و شهردار فعلی شهر مریوان اعلام کردند طبق برنامه زمان بندی تا پایان سال 95 محل دپوی زباله‌های شهر مریوان به مکان دیگری منتقل می‌شود و در آینده نزدیک کارخانه زباله در مریوان احداث خواهد شد؛ اما با وجود گذشت بیش از 7 ماه هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

عدم توجه به موارد فوق در سال‌های گذشته و خواسته مردم روستا در اطراف سایت زباله عصرآباد به دلیل همجواری به معضلی جدی برای مردم و زمین‌های کشاورزی این روستا تبدیل شده است.

در اسفندماه سال گذشته نيز با انتخاب محلی دیگر در نزدیکی روستای گماره لنگ مریوان، محل دپوی زباله‌ها رسانه‌ای شد كه با موضع گيری و اعتراض مردم گماره لنگ مواجه شد.

روز چهارشنبه 25 اسفند تعدادی از اهالی روستاهای اطراف دره سماقان در اعتراض به دفن زباله‌های شهر مریوان در جلوی ساختمان شهرداری این شهر تجمع و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند.

با توجه به اینکه شهرداری مکانی برای دپوی زباله‌ها نداشت، زباله‌های سطح شهر به مدت پنج روز جمع آوری نشدند و تمام شهر محل تجمع زباله شد.

پس از گذشت مدتی مسئولان استانی و شهرستانی تصمیم گرفتند که زباله‌های شهرستان مریوان را در جایگاه زباله شهر سروآباد تخلیه کنند که این اقدام نیز با مخالفت‌هایی از سوی مردم سروآباد همراه بود.

در 20 فروردین ماه فرماندار مریوان در ابلاغیه‌ای از شهرداری مریوان خواست که نسبت به ساماندهی مکان قبلی دپوی زباله‌های مریوان اقدام کند که این موارد عبارتند از حصارکشی کامل، گذاشتن درب ورود و خروج و گذاشتن نگهبان، استقرار ماشين‌های مرتبط در محل، خريداری زمين‌های كشاورزانی كه متحمل خسارت شده و خرید زمين آن دسته از افرادی که به دلیل زباله‌های قابل کشت نیست، کنترل محل زباله و خارج کردن سگ‌های ولگرد از آن منطقه، ايجاد اشتغال مرتبط با پسماند و اختصاص تمام سهميه برای اهالی آن روستا، خريداری دستگاه بازيافت يا تفكيک زباله جهت فعاليت در آن مكان اقدام کند.

در حال حاضر زباله‌های شهرستان در پارکینگ شهرداری مریوان و در مکانی مسکونی جمع آوری می‌شوند که می‌تواند تهدیدی جدی برای شهروندان مریوانی باشد.

اما با این وجود هنوز هم مردم عصرآباد ناراضی هستند و چندین بار با نیروهای شهرداری درگیر شده اند، باید منتظر بود و دید که مسئولان استانی و شهرستانی چه تصمیمی در این خصوص خواهند گرفت.

متاسفانه علیرغم تماس‌های مکرر با مسئولان شهری مریوان هیچکدام حاضر به پاسخگویی در مورد مشکل بوجود آمده نشدند که انتظار می‌رود مسئولان شهری در جایگاهی هستند نسبت به این مسئله بی‌تفاوت نباشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: