• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-5690-5
  • منبع خبر : گزارش
  • چاپ

معاون عمرانی استاندار کردستان:

70 درصد از نیروهای شهرداری‌های استان دارای مدرک دیپلم هستند

معاون عمرانی استاندار کردستان ضمن انتقاد از جذب نیروی ناکارآمد و بدون ضابطه در شهرداری های استان، گفت: 70 درصد از نیروهای شهرداری‌های استان دارای مدرک تحصیلی دیپلم بوده که فاقد تخصص کافی هستند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، امیر قادری در همایش شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهرهای استان کردستان که امروز چهارشنبه (20 دی) در سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد، با تاکید بر رعایت و پیگیری ماده ۷۱ قانون شوراها، اظهار کرد: این ماده 32 وظیفه برای شوراهای اسلامی در نظر گرفته است که بسیاری از آنها به موضوع نظارت تاکید دارد.

وی به بیان بایدها و نبایدهایی برای عملکرد شوراها پرداخت و افزود: دخالت نکردن در عزل و نصب های شهرداری، عدم واگذاری فعالیت های عمرانی به خویشاوندان خود، انتخاب شهردار براساس ضوابط و نه رابطه، جلب و جذب مشارکت های مردمی و انجام نظارت های سازمان یافته از جمله وظایف شوراهاست.

معاون عمرانی استاندار کردستان در ادامه با اشاره به اینکه ایمنی شهرها برعهده شهرداری‌هاست، عنوان کرد: ایجاد ستاد مدیریت بحران از سال 94 به صورت مشخص به شهرداری ها ابلاغ شده است که باید در شهرداری های استان کردستان هم این تشکیلات ایجاد شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود اعلام کرد: رشد جمعیتی سکونتگاه های غیر رسمی و روستاهای حاشیه شهرها بسیار زیاد است که در جمعیت روستاهای حریم مرکز شهرها 4.15 درصد افزایش رشد جمعیتی داشته‌ایم اما در مرکز شهرها 3.12 درصد بوده است.

قادری بیان کرد: براساس آمارها از سال 1335 تا 1395 تعداد شهرهای کشور از 200 شهر به یک هزار و 245 شهر رسیده و جمعیت شهری نیز از شش میلیون نفر به 59 میلیون نفر افزایش یافته است.

وی بر لزوم بازنگری و اصلاح برخی از قوانین شهرداری ها تاکید کرد و گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مناطق کم برخوردار دارای اشکالاتی است که باید اصلاح شود.

معاون عمرانی استاندار کردستان همچنین ضمن انتقاد از جذب نیروی ناکارآمد و بدون ضابطه در شهرداری های استان، تصریح کرد: 70 درصد از نیروهای شهرداری های استان دارای مدرک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم بوده که فاقد تخصص کافی هستند.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه استخدامی در شهرداری ها باید با مجوز صورت گیرد، بیان کرد: در شهرداری های استان به ازای هر پست سه نفر مشغول به کار هستند که با این وصف، انتظار اقدامات شایسته بعید به نظر می رسد.

قادری همچنین با اشاره به افزایش حاشیه نشینی در شهرها و افزایش بافت های فرسوده و ناکارآمد، خاطرنشان کرد: 50 درصد از جمعیت شهر سنندج در 25 درصد از مساحت این شهر که اکثرا هم بناهای فاقد کیفیت و مشکل دار هستند زندگی می کنند.

وی در پایان بر ضرورت بازآفرینی در شهر سنندج تاکید کرد و یادآور شد: در سطح کلان سیاست‌های لازم برای بازآفرینی شهری درنظر گرفته شده است که باید در استان کردستان هم اجرایی شود.

 


انتهای پیام