• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-6191-5
  • منبع خبر : گزارش
  • چاپ

/گزارش/

مشکلاتی که شهرداری‌های کردستان با آن روبرو هستند

همایش شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهرهای استان کردستان امروز چهارشنبه (20 دی) در سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد که در این آیین، نمایندگان شوراها و شهرداران مناطق مختلف استان به بیان مطالبی در خصوص مشکلات و تهدیدات پیش روی شهرداری‌های استان پرداختند.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، ارسطو گویلی در این مراسم، با اشاره به فرصت‌ها و تهدیدهایی که مجموعه شهرداری ها با آنها روبرو هستند، اظهار کرد: نیروهای مازاد و ناکارآمد، بدهی سنگین شهرداری به ادارات، حقوق معوقه کارکنان، پروژه های انباشته شده از سال های گذشته و محدود بودن منابع مالی شهرداری ها که هر سال هم این منابع محدودتر می شود از جمله مشکلاتی است که شهرداری ها با آنها روبرو هستند.

وی عدم وصول عوارض ها، بی اعتمادی مردم و نداشتن شفافیت در امور، عدم وجود منابع پایدار و درآمدی، مسدود شدن پی در پی حساب های شهرداری ها، عدم تعامل لازم با ادارات، وجود قوانین دست و پاگیر قدیمی، ساخت و سازهای غیرمجاز و زمین های قولنامه ای را از جمله دیگر تهدیدات پیش روی شهرداری ها دانست.

این عضو شورای شهر سنندج، خواستار ساماندهی نیروهای شهرداری شد و عنوان کرد: باید نیروهای شهرداری براساس تعهد و تخصصی که دارند ساماندهی شوند و آموزش های لازم برای نیروهای ناکارآمد هم صورت گیرد.

وی بر ضرورت تامین منابع پایدار برای شهرداری ها تاکید کرد و ادامه داد: سرمایه گذاری مهمترین کار است که باید فرهنگ سرمایه گذاری در استان نهادینه و این امر تسهیل شود.

ضرورت بازنگری در قانون شهرداری‌ها

شهردار قروه هم در این آیین، اصلی‌ترین مشکل شهرداری ها را قانون کهنه و قدیمی آن دانست و گفت: این قانون در بیش از 62 سال پیش وضع شده است که بنا به مقتضیات زمان باید در آن بازنگری صورت گیرد.

حسین پروندی، ادامه داد: متاسفانه شهرداری‌ها قدرت لازم را برای وصول مطالبات خود ندارند که اگر اختیارات بیشتری به شهرداران داده شود در وصول مطالبات بسیار موثر خواهد بود.

وی تعویق در پرداخت حقوق کارکنان شهرداری ها، فقدان منابع درآمدهای پایدار و جذب بدون ضابطه نیرو در سالیان گذشته را از جمله دیگر مشکلات شهرداری ها عنوان کرد و گفت: باید فضا برای فعالیت نخبگان در شهرداری ها فراهم شود.

انتقاد از عدم تعامل برخی از ادارات با شهرداری‌ها

شهردار سقز در ادامه این نشست، عدم درآمدزایی، دریافت نشدن عوارض و وجود بدهکاران کلان را از جمله مشکلات شهرداری ها برشمرد و اظهار کرد: متاسفانه عدم تعامل برخی از ادارات با شهرداری باعث بلوکه شدن حساب های این نهاد شده که این مناسب نیست.

چیا صالحی بابامیری، عدم تخصیص اعتبارات عمرانی، عدم شفافیت برخی از شاخص ها، مبهم بودن لایحه مالیات بر ارزش افزوده و وجود نیروی مازاد را از جمله دیگر مشکلاتی دانست که شهرداری ها با آن روبرو هستند.

بسیاری از مشکلات از مدیریت شهری ناکارآمد ناشی می‌شود

رئیس شورای اسلامی شهر بیجار نیز در این مراسم، زمینه بسیاری از مشکلات را مدیریت شهری ناکارآمد عنوان کرد و گفت: مدیران باید تعریف بازجدیدی از شهر داشته باشند.

حاجیعلی افشاری با بیان اینکه باید با اعتماد سازی مردمی گام های اساسی را برداریم، خاطرنشان کرد: باید برنامه ها را به صورت اورژانسی، کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت طراحی کرده و اولویت سنجی، نیازسنجی و ضرورت سنجی در آنها صورت گیرد.

شهرداری‌ها باید از لاک روزمرگی خود بیرون بیایند

شهردار مریوان هم در این آیین طی سخنانی با تاکید بر اینکه شهرداری‌ها باید از لاک روزمرگی خود بیرون بیایند، عنوان کرد: نیروهای متخصص باید جایگزین نیروهای ناکارآمد در شهرداری ها شوند.

جمال شریفی افزود: شهرداری مریوان بالغ بر 760 نفر نیرو دارد که این میزان نیروی انسانی برای شهر مریوان و شهرداری زیاد است.

وی در ادامه سخنان خود به مقوله ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرها اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه ساخت و سازهای غیرمجاز از کنترل شهرداری ها خارج شده است که باید برای آن تمهیدات اساسی اندیشید.


انتهای پیام