• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-3694-5
  • منبع خبر : گزارش
  • چاپ

ارتقاء بینش سیاسی دانشجو از ضروریات جامعه امروز است

مراسم روز دانشجو به مناسبت فرا رسیدن 16 آذر در دانشگاه‌های شهرستان سقز برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان،علی اکبر ورمقانی فرماندار سقز در مراسم روز دانشجو در آموزشکده فنی و مهندسی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو گفت: بخشی از پیشرفت ها و استقلال کشور مدیون حرکت دانشجویان در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بوده است .

وی افزود: دانشجویان بعد از انقلاب و در زمان انقلاب از پشتوانه های اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و در تمام عرصه ها برای کشور افتخار آفرینی کرده اند .

وی با اشاره به نقش دانشجویان در پیروزی هشت سال دفاع مقدس، عنوان کرد: تعدادی از فرماندهان ارشد آن زمان از قشر دانشجویان بودند .

فرماندار سقز ادامه داد: 16 آذر نماد حق طلبی دانشجویانی است که در برابر استعمار سينه سپر کردند و این روز به سال 32 یا هیچ مقطع زمانی خاصی محصور نبوده و نخواهد شد .

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در شهرستان سقز همچنین در دانشگاه علمی کاربردی در جمع دانشجویان گفت: دانشجویان باید با تمام وجود در راستای کسب علوم روز و دانایی محوری تلاش کنند .

ورمقانی با اشاره به نقش دانشجویان در توسعه کشور اظهار کرد: پیشرفت علمی کشور باید همواره در سر لوحه کار دانشجویان قرار گیرد .

همچنین معاون سیاسی فرماندار سقز نیز در جمع دانشجویان دانشگاه پیام نور با بیان اینکه دانشگاه مبداء تحولات و دانشجو پویاترین و بیدارترین قشر جامعه است، گفت: دانشگاه باید محل اندیشه، علم گرایی، دفاع از منافع ملی، کشف حقیقت و مطالبه گری باشد .

کامیل کریمیان اظهار کرد: زیبایی دانشگاه زبان گویا و نقادانه دانشجوست و امروز ارتقای بینش سیاسی دانشجو یک ضرورت است .

کریمیان افزود: دانشجویان باید ضمن مطالبه گری در حل مشکلات جامعه، روشنگری، ارتقای سطح دانش و آگاهی عمومی مشارکت فعال داشته و نسبت به تحولات داخلی و خارجی حساس باشند .

وی به مشکلاتی نظیر بیکاری در شهرستان اشاره و اظهار کرد: اقداماتی برای راه اندازی چند طرح صنعتی، بازگشایی بازارچه مرزی، رونق کشاورزی، حمایت از مشاغل خرد و خانگی و... در دست اقدام بوده و از سرمایه گذاری و کارآفرینی در حوزه شهرستان با جدیت حمایت می کنیم .

رئيس دانشگاه پيام نور مركز سقز هم با گراميداشت ياد و خاطره شهداي دانشجو و شهیدان انقلاب اسلامی گفت: جنبش دانشجویی یادآور رشادت و جانفشانی دانشجویان در دفاع از استقلال کشور و منافع ملی است .

علیرضا شریفی افزود: جنبش دانشجویی با وجود سختی ها و چالش ها، با تلاش های مستمر خود استقلال، آزادی و پیشرفت کشور را به ارمغان آورد و این ایفای نقش در شرایط حساس فعلی برای پیشرفت و استقلال کشور باید ادامه یابد .

در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز هم که معاون فنی و عمرانی فرماندار سقز حضور داشت، رییس دانشگاه آزاد اسلامی سقز گفت: دانشجو بایستی مطالبه گر، پرسشگر و منتقد باشد زیرا پرسشگری مهمترین پایه تفکر و پویایی و موفقیت است .

کیوان شافعی اظهار کرد: اهداف ترسیم شده در نقشه جامع علمی کشور از طریق تولید علم، خلاقیت و نوآوری تحقق پیدا می کند و ایجاد توسعه پایدار و متوازن توسط دانشجو صورت می پذیرد .

وی ادامه داد: دانشجویان به عنوان حامیان پیام انقلاب، پویایی و تحرک انقلابی را تداوم می بخشند و دانشجو باید گفتمان انقلاب اسلامی را تقویت کند و در راه رسیدن به اهداف والای آن پیشقدم باشد .

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری سه هدف آرمانی ترسیم شده برای دانشجو را به تعبیر معظم له، استقلال طلبی، عدالت خواهی و استکبار ستیزی عنوان کردند .

شافعی عنوان کرد: دانشجو بایستی دارای بینش و تحلیل سیاسی باشد، اما از سیاسی کاری و سیاسی بازی اجتناب ورزد و به تعبیر امام راحل(ره) این قشر باید همچون ناظری بصیر و آگاه، هوشمندانه و متعهدانه عملکردها و تصمیم گیری ها را پایش کند و با نقد دلسوزانه، خطا و لغزش احتمالی را گوشزد کرده و همچون مشاور و کارشناسی امین، کمک خود را از دست اندرکاران و دولتمردان دریغ نکند .

سپس نماینده ریاست دانشگاه آزاد استان کردستان در تشکل های سیاسی این دانشگاه آزاد با اشاره به واقعه تاریخی 16 آذر سال 1332 گفت: روحیه استکبار ستیزی دانشجویان ما باید محدود به دوره خاصی نباشد، زیرا این روحیه برگرفته از سرمایه عظیم اجتماعی کشور ایران اسلامی است و 16 آذر نقطه عطفی در تاریخ آموزش عالی کشورمان است .

باغبانیان ادامه داد: دانشجویان ما نشان دادند که هیچ وقت در مقابل ستم و استکبار نمی تواند ساکت بنشینند و همین امر موجب شده دانشجویان ایران، دانشجویانی فعال در همه عرصه ها باشد .


انتهای پیام