• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-4091-5
  • منبع خبر : گزارش
  • چاپ

در ادامه سلسله میزگردهای ایسنا برگزار شد

میزگرد تخصصی بررسی ظرفیت ها، مزیت ها و اولویت های مشاغل خانگی استان کردستان

  میزگرد تخصصی بررسی ظرفیت ها، مزیت ها و اولویت های مشاغل خانگی استان کردستان در دفتر خبرگزاری ایسنا با حضور معاون صنایع دستی اداره میراث فرهنگی استان، مدیر جذب و حمایت از سرمایه گذاری در استانداری، مسئول دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی  و رییس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار تعاون کار و رفاه اجتماعی استان برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه کردستان، مجید آوج در میزگرد تخصصی بررسی ظرفیت ها، مزیت ها و اولویت های مشاغل خانگی استان گفت: جهاددانشگاهی در راستای توسعه مشاغل خانگی الگویی را در 8 استان کشور اجرا می کند که کردستان هم یکی از استان های منتخب است و تعهد ایجاد اشتغال برای 2600 نفر به جهاددانشگاهی کردستان داده شده است.

وی افزود: این الگو شامل سه فاز، شناسایی ظرفیت ها و مزیت های بومی استان، توانمندسازی و مشاوره و بحث مهم اتصال به بازار است.

معاون جهاددانشگاهی استان و مدیر اجرایی طرح توسعه مشاغل خانگی کردستان، بیان کرد: شناسایی ظرفیتها و مزیت های استان در اولویت فعالیت های جهاددانشگاهی در راستای اجرای طرح مشاغل خانگی است.

وی افزود:   بستر فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد مشاغل جدید در حوزه خانگی است.

حسینی، مدیر جذب و حمایت از سرمایه گذاران استانداری کردستان در این نشست، با تاکید بر اینکه یکی از آیتم های مهم در رابطه با توسعه مشاغل خانگی اطلاع رسانی است گفت: رسانه های با بازتاب خدمات دولت می توانند در جهت توسعه اشتغال نقشی تاثیر گذار و مهم داشته باشند.

 وی اظهار کرد: بحث مشاغل خانگی طی سال های متمادی به عنوان یکی از مسایل کلان دولت در سطح کشور مطرح است و برنامه های زیادی برای اجرای این مهم در سیاست ها و سرمایه گذاری های کلان صورت گرفته است.

مدیر جذب و حمایت از سرمایه گذاران استانداری کردستان افزود: خوشبختانه در سال جاری سهم اعتبارات مشاغل خانگی استان کردستان 33 میلیارد و 600 میلیون تومان بوده که این رقم نسبت به سال گذشته رشدی 10 برابری داشته است.

وی سهم بانک های استان را از این اعتبار به ترتیب دو میلیارد تومان در بانک مسکن،15میلیارد تومان در بانک، سه میلیارد تومان در بانک توسعه صادرات و 112 میلیارد و 600 میلیون تومان در بانک ملت اعلام کرد.

حسینی با تاکید بر اینکه لازمه بهره بری از این اعتبارات مطالعات بیشتر است عنوان کرد: در سال های گذشته کارهای زیادی برای توسعه مشاغل خانگی در سطح استان انجام شده و 340 کد رشته در رشته های مختلف شناسایی شده است.

وی افزود: از این تعداد کد رشته شناسایی شده، 173 رشته مربوط به حوزه صنایع دستی است که به صورت ویژه برای استان کردستان نیز تعریف شده است، بر همین اساس ما در این حوزه می توانیم اقدامات زیادی انجام دهیم.

وی تعداد کد رشته های مربوط به حوزه صنایع دستی را به تفکیک در تجارت الکترونیک 27 رشته، فرش دستباف 10 رشته، امور دام و کشاورزی 59 رشته، صنعت و خدمات 21 رشته، فرهنگ و هنر 50 رشته اعلام کرد.

وی عنوان کرد: لازمه ایجاد اشتغال در این کد رشته ها، بومی سازی کردن است و همچنین توزیع اعتبارات نیز باید بر اساس اولویت های بازار استان صورت گیرد تا منجر به تولید، اشتغال پایدار و درآمد در سطح استان شود.

حسینی تصریح کرد: این مهم زمانی محقق خواهد شد که توزیع اعتبارات مربوط به حوزه اشتغال خانگی با کمترین انحراف صورت گیرد و به شغل هایی که بازار فروش آنها در سطح استان مهیا باشد تعلق گیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ابلاغ اعتبارات در سطح 10 شهرستان استان با توجه به شاخص هایی که هر شهر دارد صورت گرفته که، فرمانداری ها به عنوان متولی توزیع و هدایت این اعتبار موظف اند مشاغل را طبق سامانه پذیرش کرده تا در کمیته استانی بررسی شود.

مدیر حمایت و جذب از سرمایه گذاری در استانداری کردستان، در ادامه سخنان خود به مزایا و معایب طرح مشاعل خانگی پرداخت و گفت: مشاغل خانگی با هدف مردمی کردن اقتصاد، جایگاه مهمی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد.

وی افزایش سرمایه گذاری در جامعه را از دیگر مزایای مشاغل خانگی دانست و افزود: در این طرح می توان با حذف هزینه های اضافی در بخش تولید و صرفه جویی در زمان شغل ایجاد کرد و بیشترین بازدهی را داشت.

حسینی افزود: هدف دبیر خانه و دستگاه های اجرایی مربوط به مشاغل خانگی باید تولید در این زمینه باشد و  اعتبارات نیز کمترین انحراف را داشته باشد.

وی تاکید کرد: نظارت در امر مشاغل خانگی باید نسبت به سنوات گذشته قانونمندانه تر و جدی تر صورت گیرد.

مدیر حمایت و جذب سرمایه گذار استانداری کردستان، به اهمیت نقش پشتیبان در امر مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: آموزش افراد پشتیبان در این راستا می تواند نقشی موثر در نظارت ها و شناسایی اولویت های مشاغل خانگی داشته باشد.

نظری، معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان کردستان نیز در ادامه این نشست، گفت: امید است که با احرای این طرح پشتیبان بتوانیم به نتیجه های خوبی برسیم.

وی با اشاره به اینکه هزینه سرانه اشتغال، در بخش صنعت بسیار بیشتر از  مشاغل خانگی است افزود: 50 درصد اهداف مشاغل خانگی در حوزه صنایع دستی، در منازل به نتیجه می رسد اما برخی از مشاغل، مستلزم اجاره مغازه و کار بیرون از منزل است و با این وجود باز در رده مشاغل خانگی دسته بندی می شوند.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان کردستان، تولید و تضمین فروش در بخش مشاغل خانگی را از مشکلات اصلی این حوزه دانست و گفت: نظارت در مشاغل خانگی گاهی اوقات سخت است و کارشناسی کردن آن با مشکل مواجه می شود.

وی بیان کرد: ماندگاری و تداوم پروانه های تولید در مشاغل خانگی مستلزم تداوم انجام فعالیت است به طوری که اگر در طول سه سال راکد فعالیت ها بماند باطل خواهد شد و بر همین اساس بحث پایش شغل نیز مهم است.

نظری مهیا بودن بازار فروش و تصمین فروش را مهم ترین عامل رونق صنایع دستی در استان دانست و گفت: مشکل اصلی وام های اشتغال در سطح استان عدم تضمین فروش محصولات است.

وی تدوین اطلس صنایع دستی را از وظایف میراث فرهنگی در بحث مشاغل خنگی اعلام کرد و افزود: متاسفانه اعتباری که برای این مهم اختصاص داده می شود بسیار اندک است و ما تا کنون فقط دو شغل را توانسته ایم بر اساس مطالعات جغرافیایی انجام دهیم.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی استان کردستان، ایجاد محل فروش برای محصولات و حمایت از مشاغل خانگی در روستاها را از دیگر الزامات این حوزه دانست.

باغبانی، مسئول دبیرخانه شورای گفتگوی استان در این نشست، به لزوم و اهمیت شفاف سازی در بحث مشاغل خانگی اشاره کرد و گفت: این مهم می تواند تلنگری برای متولیان امر در این حوزه باشد.

وی افزود: نبود اشتغال و بیکاری آسیب های زیادی به جامعه وارد می کند و در پی این آسیب ها نیز بحران های اقتصادی و در ادامه هویتی، فرهنگی و سرخوردگی اجتماعی ایجاد می شود، لذا فرد نمی تواند نیازهای اولیه خود را تامین کند و بر همین اساس افزایش بزهکاری در جامعه گسترش می یابد.

مسئول دبیرخانه شورای گفتگوی استان کردستان، افزود: ما در حال حاضر بیشتر روی افرادی که دارای مهارت هستند کار می کنیم و تا کنون هیچ اقدامی برای افرادی که بیکار بوده و فاقد مهارت اند، انجام نشده است. جهاددانشگاهی استان می تواند از ظرفیت آموزشی خود برای رفع اینمشکل برنامه ریزی و اقدام کند.

وی بیان کرد: همچنین افرادی دارای مهارت نمی توانند به خوبی فعالیت های خود را انجام دهند، چرا که با مدیریت منابع و زمان، سازماندهی پروسه تولید و بازار فروش محصول به عنوان نوک پیکان تولید هیچ گونه آشنایی ندارند.

باغبانی گفت: استانداری باید در راستای نحوه استخراج ظرفیت ها در استان، تعریف کارگروه برای تمامی ادارت را اجبار کند تا مشاغل را شناسایی کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر تمامی مشاغل شناسایی شده صرفا در حوزه صنایع دستی، تولید، صنعت و خدمات، تجارت الکترونیک، کشاورزی و دامپروری بوده است و هیچ اقدامی برای مشاغل نوظهور صورت نگرفته است، لذا کارگروه های تخصصی در هر سازمان باید این مشاغل نوظهور را شناسایی کنند.

وی افزود: جهاددانشگاهی به جز مباحث آموزشی و ارائه مشاوره در تامین مواد اولیه و تولید و فروش، باید اشخاصی را به عنوان پشتیبان آموزش دهد، تا این افراد در مناطق مختلف مشاغل جدید و بومی منطقه را شناسایی کرده و گزارش دهند.

باغبانی عنوان کرد: با تحقق این استراتژی، معظل شناسایی مشاغل در سطح استان برطرف می شود.

وی خاطر نشان کرد: در بحث فروش نیز، برای اینکه زنجیره تولید به ارزش برسد تمامی دستگاه های اجرایی موظف هستند که یاری کنند و از به وجود آمدن مشاغل کاذب خودداری کنند، چرا که عدم وجود مشاغل پایدار در جامعه موجب افزایش بیکاری و اشتغال کاذب می شود و این امر به دلیل عدم آشنایی با زنجیره ارزشی تولید در ابتدای امر است.

وی در پایان یادآور شد: رشته هایی که به اشباع رسیده است باید در مشاغل خانگی شناسایی شود تا از صدور گواهی های مجدد برای آن جلوگیری شود.

مجید آوج معاون جهاددانشگاهی استان و مدیر اجرایی طرح توسعه مشاغل خانگی کردستان نیز در ادامه این نشست گفت: آسیب شناسی مشاغل خانگی و آموزش پشتیبان باید در اولویت کاری اجرای طرح مشاغل خانگی قرار گیرد.

وی ایجاد بازارچه های محلی را مهمترین عامل برای فروش محصولات مشاغل خانگی دانست و اظهار کرد: برای تحقق این مهم دستگاه های اجرایی باید بیشتر همکاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر محصولات استان قابلیت فروش در بستر اینترنت را ندارد افزود: تضمین خرید در برند سازی محصولات باید مد نظر باشد.

توطنی رییس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرستان عنوان کرد: جهاددانشگاهی به واسطه رسالت علمی پژوهشی خود می تواند در راستای توسعه اشتغال نقش مهمی داشته باشد.

وی افزود: شناسایی اولویت های مشاغل خانگی در سطح استان در حال حاضر مورد نظر است که جهاد دانشگاهی باید یاری رسان ما باشد.

توطنیخاطرنشان کرد: بر اساس قانون شهرداری ها مکلفند که بازارچه های محلی در اختیار مشاغل خانگی قرار دهد اما متاسفانه این مهم تحقق نیافته است و ما از استانداری انتظار داریم که این قانون را به شهرداری ها ابلاغ کند.

 

 

 


انتهای پیام